İNGEV MARUF’21 Etkinliğinde İki Panele Ev Sahipliği Yaptı

1-3 Ekim tarihleri arasında çevrim içi gerçekleştirilen MARUF’21 (Marmara Urban Forum 2021) bu seneki mottosu “Çözüm Üreten Kentler” oldu. Forum, küresel gündem ile yerel ihtiyaç ve öncelikleri bir arada değerlendirerek kentin tüm paydaşlarıyla birlikte çözüm arayışına girme çabasını ortaya koymak amacıyla organize edildi. Forumun iki paneline İNGEV destek verdi ve ev sahipliği yaptı.

 

Vural Çakır: “Yerel yönetimlerin SKA’lar özelinde yürüttüğü çalışmaların hepsine yön veren olgu İnsani Gelişme, bu bir fikriyat.”

Etkinliğin ilk günü gerçekleşen “Seyir Defteri: SKA Yolculuğunda Gönüllü Yerel Raporlama” panelinde Başkan Vural Çakır, yerel yönetimlerin SKA’lar (Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları) özelinde yürüttüğü çalışmaların hepsine yön veren olgunun İnsani Gelişme olduğunu hatırlattı, bunun bir fikriyat olduğunu söyledi. Çakır konuşmasına şöyle devam etti.

  • “Yerel yönetimler, büyükşehirler, ilçeler, günlük hayata dahil olmuş, nüfuz eden, vatandaşı ile sürekli temas halinde, SKA’ları günlük olarak konumlamış, içselleştirmiş ve yerelleştirmiş kurumlar olmalı ve bu yönde çalışmalı. Soyut kalmak en büyük risk!”
  • “Hedeflerin ve göstergelerin yerelleşmesi en kritik konu. Özellikle insani gelişmenin bağımsız ölçümlenmesi ve bunun için de yerel yönetimlerin bağımsız ve güvenilir bir kurumca denetlenmesi gerekiyor.”
  • “Verilerin nesnel olarak hayata yerleşmesi ve yerelleşmesi bir başka dikkat çekici konu. Önümüzdeki yıl yerel yönetimlerin 2030 gündemi hedeflemelerine destek olacak, hepsinin objektif bir şekilde erişebileceği açık bir portal için çalışıyoruz.”
  • Panel, İNGEV, Marmara Belediyeler Birliği, UN-Habitat ve UN SDSN iş birliğinde gerçekleştirildi. Barcelona, Kolombiya, İzmir ve Sultanbeyli’den üst düzey yerel yönetim temsilcileri VLR (gönüllü yerel değerlendirme) deneyimlerini paylaştı.

 

Vural Çakır: “Mülteci konusu evrensel bir insanlık sorunu, bu sadece bir sınır ülkesi meselesi değil.”

Etkinliğin ikinci gününde ise “Mülteci Girişimciler: Kalkınma ve Sosyal Uyum İçin Öncüler” başlıklı panelde mülteci girişimciliği genel hatlarıyla tartışıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan Vural Çakır, mülteci konusunun evrensel bir insanlık sorunu olduğunu, sadece bir sınır ülkesi meselesinden ibaret olmadığını belirtti. Çakır’ın konuşmasından diğer başlıklar ise şöyle:

  • “Şu anda Berlin’de ya da Almanya genelinde halen en öncelikli çalışma alanlarından biri sosyal uyum. Türklerin Almanya’ya gidişinin yaklaşık 60 yıllık bir tarihçesi var. Bu konu evrensel bir konu ve sosyal uyumun başarılması çok uzun yıllar alacak bir süreç.”
  • “Türkiye’de yaşayan mülteciler, artık bizimle yaşıyorlar, bu insanlar bizim yeni vatandaşlarımız. Kentin iş gücü hayatına ve istihdama katkılarını artırmak için kalkınma ve sosyal uyumu destekleyecek bir yol haritası belirlemek ve bu yoldan da çıkmamak gerekiyor.”
  • “Şu anda iş gücü hayatındaki duruma bakarsak, 951 bin Suriyeli her gün işe gidiyor. Buna ek olarak tahmini mülteci sermayeli 15.000 şirket, 140 bin civarında serbest çalışan mevcut. Yine bu topluluk özelinde %36 civarında ciddi bir işsizlik de söz konusu.”
  • “Bankacılık ve KOBİ finansmanı konusunda eşitlikçi bir yaklaşımla mülteci girişimciliğinin, ev sahibi topluluk gibi sürece dahil olması kritik bir konu. Aynı zamanda erkek dominant olmayan, kadın girişimciliğini de iş gücüne katan bir formül geliştirilmeli.”
  • “Ticarette kayıt içi çalışmayı cesaretlendirecek düzenlemeler gerekiyor. Mülteci girişimciliğinin tedarik sistemine ve Türkiye ticaretine entegrasyonu çok önemli. Kente özel ve kente uygun girişimcilik, meslek edindirme ve dil eğitimleri üzerine kafa yorulmalı.”
  • “Sosyal uyum ve kalkınmada başarmak istiyorsak, siyaset üstü, insani gelişme merkezli, huzurlu ve erdemli bir kent için yeni vatandaşlarını ve şehrin eski sahiplerini de kapsayacak bir strateji oluşturulmalı.”

“Mülteci Girişimciler: Kalkınma ve Sosyal Uyumun Öncüleri” panelinde yine UNDP ve SİBA’dan (Suriyeli Uluslararası İş İnsanları Derneği) katılımcılar, Türkiye’de mülteci girişimciliği ile ilgili genel bir resim çizerken ikinci kısımda ise ilham veren mülteci kadın girişimciler, şirket kurma ve ticaret yolculuklarını anlattılar.

Comments are closed.