Osman Saffet Arolat

1942 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve orta tahsilini o kentte tamamladı. Yüksek Öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsünde tamamladı. 1962 yılında amatör olarak başladığı gazetecilik mesleğini 1965 yılından bu yana profesyonel olarak sürdürmektedir. ANT ve Yeni Ortam’da yazı işleri müdürlüğü, THA, Milliyet, Güneş ve Sabah gazetelerinde haber müdürlüğü görevlerini üstlenirken, İSTA ajansı ve Yeni Günaydın’da patron olarak görev yaptı. Dünya gazetesinde 13 yıl genel yayın yönetmenliği yaptıktan sonra sekiz yıldır başyazarlık görevini devam ettirmektedir. Mesleki olarak birçok ödül alan Arolat, birçok üniversite de mesleki dersler verdi. Televizyonlarda 20 yılı aşkın süre program yapımcısı ve yorumculuk yapan Arolat,  Garanti Bankası ve Merkez Bankası’nın düzenlediği Anadolu Sohbet toplantılarını yönetti. Yaklaşık altı bin gazete köşe yazısı ve altı kitap yazdı.

Ferhat Boratav

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümünü bitirdi. Fransa’da Grenoble Üniversitesi’nde “Türk Göçmen İşçiler” üzerine master yaptı. Medya macerası Nokta dergisinde başladı. Londra’da BBC Türkçe Yayınlar Servisi’nde yapımcı, sunucu ve radyo habercisi olarak çalıştı. Türkiye’ye dönüşünde kısa süre bir televizyon yapım şirketinde çalıştı. Daha sonra haberciliğe geri dönen Boratav, ATV Haber’de yöneticilik, CNN TÜRK Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Üniversitede uğraştığı tiyatroyu ve Fransa yıllarında yaptığı aşçılığı kariyerinin önemli halkaları olarak görüyor.

Ebru Arzu Çağdaş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümünü 1994’te tamamladı. Show TV, Kanal D, ATV, Star TV’de çok sayıda programda muhabirlik, editörlük ve prodüktörlük gibi çeşitli görevler üstlendi. NTV haber kanalının kurucu ekibinde yer aldı; haber tartışma programlarında prodüktörlük yaptı. 2000 yılında kurumsal iletişim sektörüne geçti. Akkök Grubu’nda kurumsal iletişim koordinatörü olarak çalıştı. 2008’den sonra özel ve sivil toplum alanında çok sayıda kurum ve kuruluşun iletişim projelerini yürüttü; basın ve medya iletişim danışmanlığı yaptı. 2010 yılından bu yana Ipsos Araştırma Şirketi’nin kurumsal iletişim danışmanı olarak basın ve medya iletişim çalışmalarını yürütmektedir.

Vural Çakır

ODTÜ Ekonomi bölümünde eğitimini tamamlayan Vural Çakır, kısa bir reklam ve bankacılık deneyiminin ardından Zet Araştırma Şirketi’nin kurucuları arasında yer aldı. 1993 yılında ACNielsen’la birleşerek Zet Nielsen adını alan şirketin ortağı ve genel müdürü olarak 2000 yılının sonuna kadar görev aldı. 2001’de KMG Pazarlama Hizmetleri Grubu’nu kurdu ve 2007 senesine kadar bu grubun başkanlığını yaptı. 2007 senesinde dünyanın 2. büyük araştırma şirketi olan Ipsos’la KMG ortaklığı gerçekleşti. 2011 yılında Synovate şirketini de bünyesine katan Ipsos’un Türkiye CEO’su ve Ipsos Global Yönetim Konseyi üyesi olarak çalışmalarını sürdürdü. Mesleki dergilerde çok sayıda makalesi yayınlanan Vural Çakır, 2008 – 2013 yılları arasında Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans Programı Adschool’da öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Vural Çakır’ın, “Geleceğe Dokunuş” ve “İş Hayatının – Okulda Öğretilmeyen – 21 Gizli Kuralı” isimli kitapları bulunmaktadır.

Tonguç Çoban

Boğaziçi Üniversitesi ekonomi bölümünü 1990 yılında tamamlayan Tonguç Çoban, 2006 yılına kadar çeşitli sendikalarda uzman olarak çalıştı. 1994 yılından 2006 yılına kadar Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nda (DİSK) eğitimcilik, araştırmacılık ve danışmanlık yaptı. Ekonomik ve Sosyal Konsey, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), AB-Türkiye Karma İstişare Komitesi gibi sosyal diyalog kurumlarında yer aldı. Sosyal politika alanında çok sayıda eğitim, araştırma ve uygulama projesini yürüttü. 2006 yılından itibaren araştırma sektörüne yönetici olarak geçiş yaptı. 2013 sonuna kadar Ipsos Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nün genel müdürlüğünü üstlendi; kamu sektörü, uluslararası kuruluşlar, STK’lar, üniversiteler ve özel sektör kuruluşları için çok sayıda araştırma projesi gerçekleştirdi.

N. Berk Çoker
Nuri Berk Çoker

İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri eğitiminin ardından gittiği Avrupa’da yedi seneyi aşkın bir süre yaşadı. Uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi üzerine yüksek lisans yaptı. Fransa’da Lille Yüksek Gazetecilik Üniversitesi’nde eğitim gördü. Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından ARI Hareketi’nde üç sene Uluslararası İlişkiler Koordinatörü olarak görev yaptı. İskandinavya’nın Türkçe yayın yapan en önemli gazetelerinden Haber’de sayfa editörü olarak iki yıl çalıştı. 2012 yılı itibarı ile temelli Türkiye’ye dönüş yapan Çoker, ilk önce İspanyol ardından da Türk, iki enerji devinde iş geliştirme yöneticisi olarak çalıştı. Çoker’in “Bilim Kurgu Sineması: 1900-1970” adlı bir kitabı vardır.. İkinci kitabı “Bilim Kurgu Sineması 1970-2016” üzerine çalışmalarını devam ettiren Çoker, aynı zamanda techandle.com ve l1ucgen.com adlı web sitelerinin de editörlüğünü yapmaktadır. Sevdalısı olduğu Latin Amerika ülkeleri başta olmak üzere yaklaşık 60 ülke gezen Çoker, Ocak 2016 itibarı ile İngev’in yürüteceği projelerin yönetimini üstlenmiştir. Çoker, İngilizce, Fransızca, ve Danca bilmektedir.

Evren Doğanç

Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde ve Fransa’da Savoie Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra London School of Public Relations sertifika programını tamamlamıştır. Kariyer hayatına Sheraton Otelleri’nde başlayan Doğanç, sonrasında Hyatt Regency Istanbul’da Pazarlama İletişimi Koordinatörü olarak görev almıştır. 2008 yılında Ipsos Türkiye’ye katılan Evren Doğanç, Ipsos’un Türkiye’deki tüm kurumsal iletişim faaliyetlerinin yönetimini sürdürmektedir. Evren Doğanç, Araştırmada Yenilikler Konferansı’nın yaratıcı ve uygulayıcıları arasında yer almıştır. 2012 yılında Skytürk 360’ta 41 bölüm yayınlanan “Türkiye’yi Anlama Kılavuzu” TV programının koordinasyonunda görev alan Doğanç, arastirmakutuphanesi.com websitesinin editörlüğünü yapmaktadır.

Elif Dürüst

1970’te İstanbul’da dünyaya geldi. Babası iş adamı ve sanayici Ekrem Dürüst, annesi ev hanımı Gül Dürüst‘tür. İlkokulu Özel Kalamış İlkokulu’nda ortaokul ve liseyi Notre Dame de Sion‘da tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü‘nü bitirdi. 1996 yılında Habitat II projelerinde yer aldı. 2005 yılında Newport University’de Davranış Bilimleri ve Maltepe Üniversitesi’nde Psikoloji yüksek lisansına başladı. 2007 yılında İstanbul’da Aralık Derneği‘ni kurdu. 2007 yılından günümüze, kurucu ve başkan olarak bir çok sosyal projede yer aldı. Günümüzde de sosyal projelere katkılar yapmaktadır.

Ziya Hakan Ergin

Ziya Hakan Ergin, 1961 yılında Adana’da doğdu. Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünde tamamlayan Ergin, askerlik görevini tamamladıktan sonra Profilo Holding (Bosch) bünyesinde çalışmaya başladı. Ergin, Eczacıbaşı Holding’de hızlı tüketim ürünleri birimine transfer olarak, dokuz yıl boyunca bu görevi sürdürmesinin ardından, 1994-1995 yılları arasında Eczacıbaşı Girişim Pazarlama Dağıtım Şirketinde genel müdürlük görevini üstlendi. Avon Türkiye’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Ergin, 1995 yılında Metro Cash and Carry’e katıldı, farklı ülkelerde 1 yıl boyunca süren bir eğitim ve oryantasyonu takiben Metro Cash and Carry Türkiye’de genel müdürlük görevine getirildi. Ergin, 27 Temmuz 2012 tarihinden bu yana CarrefourSA Yönetim Kurulunda Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı, kendisi halen CarrefourSA Genel Müdürlük görevini yürütmektedir.

Dehşan Ertürk

Marmara Üniversitesi İngilizce Ekonomi Bölümünden mezun oldu, yüksek lisansını New York Şehir Üniversitesi’nde Pazarlama Bölümü’nde tamamladı. İş hayatına 1998 yılında Procter & Gamble’da müşteri yöneticisi olarak başlayan Ertürk, 1999 – 2002 yılları arasında yüksek lisansının yanı sıra New York’ta danışmanlık görevlerinde bulundu. Avea’ya katılmadan önce 2004-2005 yılları arasında Ülker’de Ürün Müdürü olarak, 2006-2010 yılları arasında ise Turkcell’de sırasıyla, Müşteri Kazanımı Pazarlama Müdürü, gnçtrkcll Program Yönetimi Müdürü, Hazır Kart Bağlılığı ve Gelir Yönetimi Pazarlama Müdürü ve son olarak Kurumsal Strateji’den sorumlu Bölüm Başkanı olarak çalıştı. Son olarak Türk Telekom Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevini üstlenmiştir.

Av. Arkın Eyvazoğlu

1973 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1996 yılında tamamlayan Arkın Eyvazoğlu, aynı üniversitede Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Serbest avukat olarak çalışmakta olup, Türk Patent Enstitüsü’nün de vekilidir. Uzmanlık ve çalışma alanları fikri mülkiyet hukuku, iş hukuku ve ticaret hukukudur. İyi derecede İngilizce bilen Eyvazoğlu evli ve bir çocuk babasıdır.

Op.Dr. Hüseyin Güner

1998 yılında İstanbul Bağdat Caddesi’nde başlattığı muayenehanecilik hayatına 2005 yılında kurduğu Superplast Güzellik Merkezi’ni ekleyerek devam etti. Yoğun çalışan her iki klinikteki iş temposu ekibe diğer plastik cerrahların katılımıyla daha da arttı. Ekip çalışmasının hastalara daha faydalı olduğuna inanan Op. Dr. Hüseyin Güner 2009 “Superplast Estetik Cerrahi Kompleksi”ni kurdu. Üç Boyutlu Ameliyatsız Yüz Gençleştirme, Lazer Destekli Burun Ameliyatları ve Lazer Blefaroplasti tedavilerine birçok yenilik katan daha kolay ve güvenli yapan kişi olarak tüm dünyada anılmaktadır.  Güner başta ülkemiz olmak üzere ABD, Avrupa ve Körfez ülkelerinde sayısız kurslar düzenleyerek deneyimlerini meslektaşları ile paylaşmaktadır.

Prof. Dr. Fuat Keyman

Sabancı Üniversitesi öğretim üyesidir. Aynı zamanda İstanbul Politika Merkezi’nin (İPMG) direktörüdür. Demokratikleşme, küreselleşme, uluslararası ilişkiler, sivil toplum ve Türkiye’de devlet-toplum ilişkileri üzerine çalışmaktadır. Prof. Keyman’ın çok sayıda kitap ve makale çalışmaları ve gazete yazıları bulunmaktadır. Kitapları arasında, Symbiotic Antagonisms: Competing Nationalisms in Turkey (İç içe Çatışmalar: Türkiye’de Milliyetçilik) (Utah University Press, Utah, 2009/10, Ayşe Kadıoğlu ile birlikte), Remaking Turkey: Globalization, Alternative Modernities, Democracy (Türkiye’nin Yeniden-İnşası: Küreselleşme, Alternatif Moderniteler, Demokrasi) (Lexington, Oxford, 2007), Turkish Politics in a Changing World (Değişen Dünyada Türk Siyaseti) (Bilgi Üniversitesi Yayınları, İstanbul, 2007, Ziya Öniş ile beraber), Citizenship in a Global World: European Questions and Turkish Experiences (Küreselleşen Dünyada Vatandaşlık: Avrupa Soruları, Türkiye Deneyimleri) (Routledge, London, Ocak, 2005, Ahmet İçduygu ile beraber), Globalization, State, Identity/Difference: Towards a Critical Social Theory of International Relations (Küreselleşme, Devlet, Kimlik/Farklılık) (Humanities Press, New Jersey, 1997), Küreselleşme, Avrupalılaşma ve Türkiye’de Vatandaşlık, (Bilgi Üniversitesi Yayınları, İstanbul, 2009), Türkiye’nin İyi Yönetimi, (Bilgi Üniversitesi Yayınları, İstanbul, 2008), Değişen Dünya, Dönüşen Türkiye (Bilgi Üniversitesi Yayınları, İstanbul, 2006), ve Türkiye ve Radikal Demokrasi (Alfa, İstanbul, 2001)adlı eserler bulunmaktadır.

Steve Kretschmer

Uzunca bir süre Türkiye Ipsos’ta sağlık araştırmaları bölümünü yönetti. Şu anda Surgo Foundation isimli bir sosyal hizmet vakfının Afrika’daki sağlık projelerinin genel müdürlüğünü yapmaktadır.

Prof.Dr. Halil Nalçaoğlu

Ankara 1962 doğumludur. ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nden 1987 yılında mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Basın-Yayın Yüksek Okulu’nda (İletişim Fakültesi) araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını iletişim alanında, sırasıyla Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Massachusetts Üniversitesi İletişim Programı’nda tamamladı. Kültür çalışmaları, toplumsal eleştiri, iletişim kuramları alanlarında yayınlanmış araştırma ve makaleleri bulunmaktadır. 2005 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlamış, 2009-2011 yılları arasında bölüm başkanlığı yapmıştır. 2011 yılından itibaren aynı fakültede Dekan olarak görevini sürdürmektedir.

Necati Özkan

Kara Harb Okulu ve Ankara Hukuk Fakültesi’nde okudu. Ardından ODTÜ İşletme’de MBA eğitimi aldı. 1985 yılında Öykü Reklam Ajansı’nı kurdu. İletişim fakültelerinde strateji, yaratıcılık, kampanya yönetimi ve seçim kampanyaları dersleri verdi. Kuzey Kıbrıs ve Türkiye’nin dış tanıtımı başta olmak üzere destinasyon pazarlamasında ve siyasi pazarlamada uzmanlaştı. 2010’da dünyanın önde gelen siyasi danışmanları arasından 10 kişilik “Dünya Rüya Takımı”na seçildi. Aynı yıl Aristotle uluslararası siyasi iletişim büyük ödülünü aldı. Haziran 2012’de Dünyanın en büyük 2. bağımsız reklam ajansları networkü olan Dialogue International’ın Global Başkanı seçildi ve bu görevi 3 yıl yürüttü. Türkiye’nin Kuzey Amerikan pazarlarındaki tanıtım kampanyası ile kazandığı Gümüş Adrian ödülü ve siyasi iletişim alanının Oscar’ı kabul edilen Pollie Awards’tan kazandığı 6 ödül dahil olmak üzere, ulusal ve uluslararası alanda 30’a yakın ödülü vardır. 2014’te Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği (EAPC) Başkanlığına seçilen Özkan, halen Radikal gazetesinde köşe yazıları yazmaktadır.

Dr. Hasan Yalçın

1968 yılında Ankara’da doğdu. 1988 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldu. 1989-2001 yılları arasında Hesap Uzmanlığı yapan Yalçın, 2001 yılında kamudan ayrılarak özel sektörde çalışmaya başladı. Aynı zamanda Yeminli Mali Müşavir ünvanına da sahip olan Yalçın, 1988-2000 yılları arasında Boston  Üniversitesi’nde Finansal Ekonomi dalında yüksek lisans yaptı. Ardından doktorasını da tamamladı. Mesleki konularda yazılmış çok sayıda kitabı bulunan Yalçın’ın çeşitli dergi ve gazetelerde çok sayıda makalesi yayınlandı. Şu anda Crowe Horwath HSY şirketinde yönetici ortak ve Praktiker Türkiye’nin yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmaktadır.

Levent Özkula

ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümünden şeref talebesi olarak mezun olan Levent Özkula, son 25 yılı Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdür olmak üzere 35 yıl sanayi ve servis sektörlerinde yabancı ve yerli şirketlerde üst düzey yönetici olarak görev yapmıştır. Levent Özkula, trafoimalatı, plastik ve metal ambalaj, sofra camı, demir çelik, vb. sektörlerde tecrübe sahibidir. Uzmanlık alanları olarak,

  • Vizyon – Misyon – Strateji geliştirme ve Hedeflerle Yönetim
  • İş Geliştirme, Pazar Pozisyonlaması
  • Şirket Satın alma ve Birleşmeleri
  • Yen iYatırımlar ve Proje Planlaması sayılabilir.

TKYD (Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği) üyesi olan Levent Özkula, 2015 yılından buyana Yönetim Danışmanı olarak şirketlere Kurumsal Yönetişim konusunda destek olmaktadır.

Renan Burduroğlu
Renan Burduroğlu

İstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Mühendisliği Lisansı programı sonrasında USA’ye taşındı. Amerika’da University of Lowell, Massachusetts’te Bilgisayar Bilimi alanında yüksek lisans, ardından da University of North Florida’da MBA eğitimini tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi ve Ohio State Üniversitesi işbirliğinde Lojistik alanında Doktora programında yer aldı.

1996-2001 yılları arasında Nielsen’de çalıştı. KMG Araştırma’nın Perakende & Alışverişçi Araştırmaları üzerine uzmanlaşmış birimi olan Retailing Institute’ün kurucularından biri olmak üzere Nielsen’den ayrıldı. Bir süre öncesine kadar Ipsos’un İstanbul, Türkiye merkezli yeni global girişimi olan Ipsos Market Measurement’ta CEO görevini yürütmekteydi.

Nisan 2016 itibarı ile INGEV’e yönetim danışmanı olarak katıldı.

Uluslararası Lojistik dergilerinde yayınlanmış makalelerine; birçok lojistik ve finans kitabı ve makalesinde birçok kez atıfta bulunulmuştur. Kategori Yönetimi, Alışverişçi Araştırmaları, Perakande Yönetimi ve Tüketici Davranışlarıı gibi uzmanlık alanlarında birçok mecrada konuşmalar yapmaktadır.

Binnur Çakır

Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Ankara Can ve İlhanİlhan’daki yayıncılık deneyiminin ardından Istanbul’da Peva Araştırma (1984), AnaBritannica (1986-1990)’da görev aldı. 1992’de Zet-Zet Nielsen kapsamında CATI Bölümü’nün kuruluşunda ve yönetiminde yer aldı. 2002’de KMG Pazarlama Hizmetleri Grubu’nda Bilgi İletişim Merkezi Genel Müdürü olarak (2002-2006) görev yaptı. KMG Araştırma’da Loyalty Koordinatörü (2007-2008) olarak görev alan Binnur Çakır 2008-2016’da Ipsos Araştırma’da çalıştı.