E-Bülten No.4

[av_one_fifth first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=”][/av_one_fifth] [av_three_fifth min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=”] [av_textblock size=” font_color=” color=”] Değerli Dostlar,

İnsani Gelişme Raporu 2016 yayınlandı. Rapor genelde medyada ülkelerin sıralaması ile yer alıyor. Biz ise  İNGEV olarak özellikle insani gelişme konusundaki yaklaşımı ve çizdiği gelişme vizyonu için önemli bulduk. Herkesin raporun tamamını okuyacak zamanı olmadığını düşünerek, seçtiğimiz bazı paragrafları, anlamlarını koruyarak sizlere Türkçe aktarmak istedik. Umarız yararlı olur.

Saygılarımızla

İNGEV
[/av_textblock] [av_hr class=’default’ height=’50’ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue808′] [av_textblock size=” font_color=” color=”]

İnsani Gelişme Raporu 2016’dan Seçmeler Herkes İçin İnsani Gelişme

Önsözden

İnsani gelişme bütünüyle insanın özgürlüğüne bağlı; her bir bireyin potansiyelini gerçekleştirebilme özgürlüğüne sahip olmasına, sadece bir kısmımızın veya çoğunluğumuzun değil, dünyanın her köşesindeki istisnasız her bir insanın, şimdi ve gelecekte.  Bu evrenselcilik insani gelişme yaklaşımını benzersiz kılar.

Dünyanın kimseyi geride bırakmamak adına 15 yıldan az bir zamanı kaldı. İnsani gelişmişlik uçurumunu kapatmak, gelecek nesiller için aynı ve hatta daha iyi fırsatlar sağlamak. Bu çok cesur bir gündem. İnsani gelişme sürdürülebilmeli ve sürdürülebilir olmalı ve her bir insan hayatını zenginleştirmeli. Böylelikle tüm insanların barış ve refaha ulaşabileceği bir dünyaya sahip olabilelim.

Helen Clark

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı
[/av_textblock] [av_hr class=’default’ height=’50’ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue808′] [av_image src=’http://ingev.org/wp-content/uploads/2017/03/HDR2016-1.png’ attachment=’3658′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’][/av_image] [av_textblock size=” font_color=” color=”] İnsani Gelişme Raporunun Temel Mesajları

 • Evrensellik insani gelişmenin temelidir ve herkes için insani gelişme ulaşılabilirdir.
 • Dünyada birçok insan temel ihtiyaçlardan yoksundur ve azımsanmayacak engellerle karşı karşıyadırlar.
 • Herkes için insani gelişme bazı analitik konulara ve değerlendirme perspektiflerine yeniden odaklanmayı gerektirmektedir.
 • Politika seçenekleri vardır ve eğer uygulanırsa, herkes için insani gelişmeye ulaşmak olasıdır.
 • Daha adil, objektif bir küresel bakış da herkes için insani gelişmeyi mümkün kılabilir.
[/av_textblock] [av_hr class=’default’ height=’50’ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue808′] [av_image src=’http://ingev.org/wp-content/uploads/2017/03/HD_WordCloud2.jpg’ attachment=’3659′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’][/av_image] [av_textblock size=” font_color=” color=”] İnsani Gelişme ve Özgürlükler

İnsani gelişme özgürlüklerin genişletilmesiyle ilgilidir, böylelikle tüm insanlar değer verdikleri kararlarının peşinden gidebilirler. Bu tür özgürlüklerin 2 temel boyutu vardır –  birincisi refah özgürlüğüdür, işleyiş ve becerilerle,  diğeri ise kurum özgürlüğüdür, ifade ve özerklikle temsil edilir.
[/av_textblock] [av_hr class=’default’ height=’50’ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue808′] [av_image src=’http://ingev.org/wp-content/uploads/2017/03/SDGs.jpg’ attachment=’3660′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’][/av_image] [av_textblock size=” font_color=” color=”] İnsani Gelişme ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri

İnsani Gelişme Raporu ve 2030 gündemi, evrensellik ilkesine dayanmaktadır ve üç ana konuya dikkat çeker. Aşırı yoksulluğun bertaraf edilmesi , açlığın sonlandırılması ve sürdürülebilirlik. İnsani Gelişme yaklaşımı ve 2030 gündemi, birbirinin anlatımını ortak paydada desteklerken, aynı zamanda birbirleri için etkin bir savunuculuk platformudur.
[/av_textblock] [av_hr class=’default’ height=’50’ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue808′] [av_image src=’http://ingev.org/wp-content/uploads/2017/03/UNDP.jpg’ attachment=’3661′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’][/av_image] [av_textblock size=” font_color=” color=”] Geride Kalanlara (İhmal Edilmişlere) Evrensel Politikalarla Ulaşmak

Kapsayıcı büyümeyi sürdürmek

 • İstihdam temelli bir büyüme stratejisi oluşturmak
 • Finansal kapsamayı geliştirmek
 • İnsani gelişme önceliklerine yatırım yapmak
 • Çok boyutlu kazan-kazan stratejileri gerçekleştirmek

Kadınlar için fırsatlar geliştirmek

 • Kadın girişimcileri cesaretlendirmek ve desteklemek
 • İşyerinde kadınların yükselmesindeki engelleri aşmak

Yaşamsal becerilere yönelmek

 • Çocukların geleceğe hazırlanmalarına yardımcı olmak
 • Genç insanları teşvik etmek
 • Korunmasız işçileri korumak
 • Yaşlı insanlara bakmak

İnsani gelişme öncelikleri için kaynakları seferber etmek

 • Mali alan yaratmak
 • Hibeleri birleştirmek
 • İklim finansmanını insani gelişme öncelik finansmanı olarak kullanmak
 • Diğer araçlardan yararlanmak
 • Kaynakları etkin biçimde kullanmak

Herkes İçin İnsani Gelişme: Aksiyon Gündemi

 • İnsani gelişme eksikliği yaşayanları ve nerede olduklarını belirlemek
 • Mevcut politika opsiyonlarını bütünlük içinde sürdürmek
 • Cinsiyet farklılığını kapatmak
 • Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini ve diğer küresel anlaşmaları uygulamak
 • Reformlara yönelik çalışmalar sürdürmek
[/av_textblock] [av_hr class=’default’ height=’50’ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue808′] [av_image src=’http://ingev.org/wp-content/uploads/2017/03/HDR2-2016-495×400.jpg’ attachment=’3662′ attachment_size=’portfolio’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’][/av_image] [av_textblock size=” font_color=” color=”] Küresel Sistemde Reform İhtiyacı:

Günümüz dünyasında, evrensel bir insani gelişme için ulusal politikalar tamamlayıcı olmalıdır. Adil olan ve insani gelişmeyi besleyen bir sistem tarafından da desteklenmelidir. Mevcut sistemde öne çıkan 5 eksik şu şekilde sıralanabilir:

 • Dengesiz bir ekonomik küreselleşme yönetimi
 • Adaletsiz küreselleşme
 • Çok uluslu kurumların yönetiminde sorunlar yaşanması
 • Çok yönlülüğün insan güvenliğine karşı sadece duyarlı olması
 • Sivil toplumun potansiyeli ile ilgilenilmemesi
[/av_textblock] [av_hr class=’default’ height=’50’ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue808′] [av_textblock size=” font_color=” color=”] Sonuç

İnsani gelişme perspektifinden bakıldığında, tüm insanların değer verdikleri şeylere ulaşmalarını, kendi potansiteyellerinin tümüyle farkında oldukları ve bu özgürlüğe sahip oldukları bir dünya istiyoruz. İnsani gelişmenin de ilgilendiği tek konu işte budur: evrensellik, kimseyi arkada bırakmamak (ihmal etmemek).

Evrensel insani gelişme – yaşı, uyruğu, dini, etnik kökeni, cinsiyeti, cinsel tercihi ne olursa olsun – insanın kendi yeteneklerini tümüyle ortaya koymalı ve bu yetenekleri uygulamasında da sağlayıcı olmalıdır.

Bu aynı zamanda, yetenek ve fırsatların, bir bireyin hayatı boyunca ve kuşaktan kuşağa, sürdürülebilir olması anlamına da gelmektedir. Bundan yararlanamayan ve geride kalanların (ihmal edilenlerin) kendi potansiyellerini ortaya çıkarabilmeleri için desteğe ihtiyacı vardır.

Gelişme, insanlarındır, insanlar tarafından gerçekleştirilir ve insanlar içindir. İnsanlar birbirleriyle ortak olmalıdır. İnsanlar ve gezegenimiz arasında bir denge olması gerekir ve insanlık barış ve refah için çaba sarfetmelidir. İnsani gelişme, her insan hayatının eşit derecede değerli olduğunun kabul edilmesi ve herkes için insani gelişmeye en geride kalanlardan (ihmal edilenlerden) başlanması ile başarılabilir.
[/av_textblock] [/av_three_fifth][av_one_fifth min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=”][/av_one_fifth]

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *