İstanbul İşgücü Piyasası Araştırmasının Sonuçları Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Paylaşıldı

İNGEV, Uluslararası İnsani Yardım Kuruluşu Save the Children desteğiyle geçtiğimiz aylarda yapıp raporladığı İstanbul İşgücü Piyasası Araştırması’nın sonuçlarını bugün gerçekleşen bir panelde sivil toplum kuruluşlarıyla paylaştı.

Save the Children’ın organize ettiği panele uluslararası kuruluşlardan ve sivil toplum kuruluşlarından 30’dan fazla temsilci katıldı. Suriyeli ve Türkiyeli ekonomik açıdan dezavantajlı gençlere uygun başlangıç seviyesi iş imkanları sunabileceklerin sektörlerin saptanması ile bu sektörlerdeki uygun iş imkanlarının ve gerekli becerilerin saptanması olmak üzere iki aşamadan oluşan araştırmanın sonuçları katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Perakende, Tekstil, İnşaat, Ağırlama ve Sağlık sektörlerinin öne çıktığı araştırmada kasiyer, satış elemanı, veri girişçisi, hasta refakatçisi gibi meslekler aranan özelliklere uygun meslekler olarak saptandı.

Panel katılımcılarının özellikle mültecilere yönelik geçim kaynağı oluşturma üzerine yaptıkları projelerini tasarlarken faydalanabileceklerini belirttikleri bir araştırma raporu hazırladı.

Raporu indirmek için tıklayınız…

İstanbul İşgücü Piyasası Araştırmasının Sonuçları 1 İstanbul İşgücü Piyasası Araştırmasının Sonuçları 2

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *