Vural Çakır’dan “Breaking The Gridlock” Üzerine

UNDP’nin “Breaking The Gridlock” (Tıkanıklığı Aşmak) başlığı altında yayınladığı 2023-2024 Küresel İnsani Gelişme Raporu’na göre Türkiye İnsani Gelişme Endeksinde üç sıra yükselerek 45. sırada yer alıyor. Ancak rapor aynı zamanda Türkiye’nin toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki sıralamasında 18 sıra gerilediğini de ortaya koyuyor.

Raporda, insan eylemliliğinin güçlendirilmesi, siyasi kutuplaşmanın azaltılması ve düşük gelirli ülkeler için yardım mekanizmalarının geliştirilmesi gerektiği vurgulanıyor. Ayrıca, küresel liderlere ve sivil toplum kuruluşlarına, insani gelişmenin önemine odaklanma çağrısı yapılıyor.

İNGEV Başkanı Vural Çakır, LinkedIn hesabında uzun süredir devam ettirdiği “Matters” serisinde bu raporu, aynı başlığa sahip bir yazı ile kaleme aldı.

“Breaking The Gridlock”

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) 2023-2024 Küresel İnsani Gelişme Raporunu  “Tıkanıklığı Aşmak” (Breaking The Gridlock)  başlığı ile yayınladı. Hazırlık sürecine benim de minik bir katkım olan raporun başlığı UNDP’nin nazik konumuna ve diline çok uygun. Ben olsam kilitleri kırmak diyebilirdim. İnsani Gelişme -kalkınma değil- raporları aslında dünyada kalkınma meselesine bakışta köklü bir değişikliğin kurumsallaşmasını sağladı. Bu nedenle tarihsel bir öneme sahip.

Yazının devamı için tıklayınız.

Comments are closed.