ActHuman Sosyal Kapsama İnisiyatifi, Açılış Toplantısı ile Başladı

ActHuman-Sosyal-Kapsama-İnisiyatifi

 

İNGEV – İPM işbirliğinde hayata geçen ActHuman Sosyal Kapsama İnisiyatifi’nin Açılış Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve Suriyeli kanaat önderleri katıldı.  “Suriyeliler Tarafından Kurulan Şirketlerin Türkiye’de İstihdam ve Ekonomiye Katkısını Geliştirmek” konulu konferans serisinin açılış konuşmasını İNGEV Başkanı Vural Çakır yaparken, toplantının moderasyonlarını Hacettepe Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (HUGO) Direktörü Doç. Dr. Murat Erdoğan ve İNGEV Danışma Kurulu Üyesi Renan Burduroğlu yönetti.

Açılış toplantısı süresince bu konuya nasıl yaklaşılması gerektiği ve 27 eylülde Salt Galata’da gerçekleştirilecek konferans nasıl organize edilmeli gibi sorular masaya yatırılırken, eylül ayının başında gerçekleştirilecek proje yönetim ekip toplantısı gündemi de belirlendi.

Toplantıya Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Genel Sekreteri Arda Batu, TOBB Başkan Danışmanı Bahri Can Çalıcıoğlu, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Program Yöneticisi Nejat Kocabay, Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) Genel Sekreteri Konca Çalkıvik, Price Waterhouse Cooper (PwC) Kidemli Müdürü Çağıl Şahin, Hacettepe Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (HUGO) Direktörü  Doç. Dr. Murat Erdoğan, Bahçeşehir Üniversitesi Göç ve Kent Çalışmaları Merkezi (BAUMUS) Direktörü Doç. Dr. Ulaş Sunata, İNGEV Danışma Kurulu Üyesi ve Proje Direktörü Berk Çoker, İstanbul Politikalar Merkezi (İPM) Araştırma ve İdari İşler Koordinatörü Cana Tülüş, OXFAM Türkiye Göç Politikaları Yöneticisi Ceren Topgül, Suriyeli İşadamları Derneği (SİAD) Başkanı Khaled Bablli, Suriye Ekonomi Forumu Direktörü Rami Sharrack, RIZK Türkiye Temsilcisi Amr Abboud, Suriyeli Dernekler Platformu Başkanı Mehdi Daoud ve Suriyeli Girişimci Mojahed Akeel katıldılar. Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanı Bülent Özcan da skype ile Belgrad’dan toplantıya katıldı.

 

ActHuman Sosyal Kapsama İnisiyatifi’nin her yıl 3 veya 4 konuyu değerlendirmesi öngörülüyor. İNGEV’in gündemindeki diğer konular ise şöyle:

  • Siber Şiddetle Mücadele Sistematiği
  • Ev Kadınlarının Ekonomik Aktivitelere Katılımı
  • Yaşlı Bakım Politikaları
  • İstihdam – Eğitim İlişkisinin Güçlendirilmesi
  • Kent Çevresi Tarımsal Geliştirme
  • Sosyal Yardımlar Etki Analizi
  • Türkiye ve Endüstri Devrimi 4.0’ı Yakalamak
  • Gelir Dağılımı Eşitsizliği ile Mücadele Politikaları
  • Çevresel Sürdürülebilirlik

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *