8 bini aşkın Suriyeli şirket 100 bin kişiye istihdam sağlıyor

İNGEV Başlanı Vural Çakır - Anadolu Ajans Ropörtajı

İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) Kurucu Başkanı Vural Çakır, Türkiye’de yabancı sermaye statüsü ile kurulan 8 bin 100 Suriyeli şirket bulunduğunu, bu şirketlerin toplam istihdamının 100 bin kişiye yaklaştığını bildirdi.

Vural Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye meselesinde stratejik bir plan yapılması gerektiğini belirterek, Suriye krizinin başında birçok sığınmacının Türkiye’ye geldiğini, Türkiye’nin çok büyük kaynak ayırarak insani yardım yaptığını ancak Suriye’deki politik belirsizlik ve savaş halinin devam etmesinden dolayı sığınmacıların Türkiye’de kalış süresinin uzadığını anlattı.

Çakır, “Tarihteki benzer örneklere bakıldığında, normalde sınır kamplarında kalanlar belirli bir süre sonra ülkelerine geri dönüyorlar. Fakat süre bir yılı geçtiğinde ve sığınmacılar ülke içlerine dağıldığında geri dönüşler zorlaşıyor.” diye konuştu.

Türkiye’nin bir yandan kısa vadeli insani sorunları çözmek zorunda olduğunu, diğer yandan Suriyelilerin Türkçe dil eğitimi, kültürel entegrasyonu ve iş dünyasına adapte olmaları gibi uzun vadeli stratejik meseleleri ile karşı karşıya bulunduğunu vurgulayan Çakır, sığınmacıların hala hangi aşamalardan geçerek belli bir statü alacaklarının belli olmadığını söyledi.

“Suriyeliler, Türkiye’nin Arapça konuşulan ülkelere açılımında önemli rol oynayabilir”

Vural Çakır, Türkiye’deki Suriyeli nüfusun sadece yüzde 5’inin kamplarda kaldığını, yüzde 95’inin çeşitli kentlere yayılarak günlük hayatın bir parçası haline geldiğini, Suriyelilerin aşama aşama kendi işlerini kurmaya başladığını ifade ederek, Almanlardan sonra Türkiye’de en çok şirket kuranların Suriyeliler olduğunu bildirdi.

Çakır, “Türkiye’de yabancı sermaye statüsü ile kurulan 8 bin 100 Suriyeli şirket var. Bu şirketler ortalama 50 bin dolarlık sermaye ile kuruldular. Yatırım tutarı yarım milyar dolara yaklaşıyor. Genellikle tekstil, gıda, inşaat gibi küçük ve orta ölçekli işletme boyutunda olan bu şirketlerde ortalama 9,4 kişi istihdam ediliyor. Bu şirketlerin toplam istihdamları 100 bin kişiye yaklaşıyor. Araştırmamıza göre, kendi hesabına şirket kurmadan, serbest çalışan 100 bin Suriyeli var.” şeklinde konuştu.

“Türkiye’deki şirketler daha cesur olmalı”

İNGEV Kurucu Başkanı Çakır, Türkiye’deki Suriyeli iş adamlarının mevzuat yönünden Türk mali sistemine uyum sağlayabilmeleri ve izni olmadan çalışan Suriyelilerin kayıt altına alınması için ticaret odalarına büyük görevler düştüğünü söyledi.

Türkiye’deki şirketlerin Suriyeli sığınmacı meselesinde çekingen davrandığını belirten Çakır, “Dünyada birçok şirket sığınmacılara yönelik çalışma yapıyor ama Türkiye’deki şirketler bu konuda pasif davranıyorlar, daha cesur olmalılar.” dedi.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *