Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı 50 Yaşında

UN’nin dünya genelinde kalkınma ağı oluşturmak için kurduğu bir program olan BM Kalkınma Programı (UNDP) 50 yaşına bastı. Kuruluşundan bu yana yarım asır geçen bu kurumu ne kadar tanıyoruz? İşte sizlere UNDP’nın kısa ve öz hikayesi…

UNDP, 22 Kasım 1965’te, EPTA (Teknik Yardım Genişletilmiş Programı) ve Birleşmiş Milletler Özel Fonu’nun ortaklığı ile kuruldu. 1971’de iki kurum, UNDP adı altında birleşirken; Özel Fon Birleşmiş Milletler’in teknik yardımının kapsama alanını genişletmek, EPTA da gelişmemiş ülkelerin ekonomik ve politik problemlerine yardımcı olmak için faaliyet gösterdi.

Gelişmekte olan ülkelere odaklanarak, insanların daha iyi yaşam standartlarına sahip olmaları için gerekli olan bilgi, deneyim ve kaynakları sağlama misyonu ile yola çıkan program; hükümetler, sivil toplum kuruluşları, akademi ve iş çevreleri ile işbirliği yaparak, kalkınma çalışmalarına destek veriyor.

New York merkezli UNDP’nin, 166 ülkede, yerel hükümetlerle birlikte çalışarak kalkınmaya destek olan ofisleri bulunuyor. Kurum, bununla beraber, uluslararası düzeyde yaptığı çalışmalar ile Binyıl Kalkınma Hedefleri’ne ulaşmaları yolunda ülkelere yardımcı olmaya devam ediyor.

UNDP, Binyıl Kalkınma Hedefleri’ne ulaşmak ve küresel kalkınmayı desteklemek için şu spesifik konular üzerine çalışıyor ve desteklemeye devam ediyor;

– Yoksulluğun Azaltılması
– Demokratik Yönetişim
– Enerji ve Çevre
– Sosyal Kalkınma
– Kriz Önleme ve Atlatma
– İnsan Haklarının Korunması ve Kadının Güçlendirilmesi

Bütün bu çalışmaların yanı sıra, Birleşmiş Milletler İnsani Gelişme Raporu ofisi de, her yıl kalkınma sürecini değerlendiren ‘İnsani Gelişme Raporu’nu yayınlıyor.

Doğumgünün kutlu olsun UNDP…

#UNDP50 #UNDP #HappyBirthday

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *