Osman Arolat’ın gazetecilikteki 50. yılı kutlandı

Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Saffet Arolat, meslekteki 50’nci yılını kutladı. 50’nci yıla özel düzenlenen gecede, Osman Arolat’ı iş dünyası, siyaset ve basın çevresinden dostları, ailesi ve sevenleri yalnız bırakmadı.

DÜNYA Gazetesi Başyazarı Osman Saffet Arolat, meslekteki 50’nci yılını DÜNYA ailesi, dostları, sevenleri ve meslektaşlarıyla kutladı. TOBB’un İstanbul merkez binasında gerçekleştirilen programın sunumunu CNN Türk programcısı Ebru Baki yaptı. İNGEV (İnsani Gelişme Vakfı) kurucusu Vural Çakır’ın katkılarıyla hazırlanan gecede hayat öyküsünün anlatıldığı kısa film gösterisinin ardından mikrofonu eline alan Arolat, “Bizim meslekte dost biriktirmek kolay değil. Gazetecilikte pek çok dostum oldu. Böyle bir dost gecesi yaşadığım için mutluyum” dedi. 

osman-arolat2

İlk gençlik yıllarından itibaren hep mücadele ettiğini söyleyen Osman Arolat, “İlk gençliğimde sporculuk yaparken kaybetmeyi öğrenmek bana yaşam boyu yön gösterdi” dedi. Arolat ayrıca, hayatı boyunca her zaman Türkiye için ‘pastanın büyümesini ve eşit bölünmesini’ ilke edindiğini söyledi.

Gecede, Osman Arolat’ın, medya, iş ve finans dünyasından ve sivil toplum çevrelerinden pek çok arkadaşı da söz alarak duayen gazeteci ile ilgili anılarını anlattı. “1974’ten bu yana Osman ile dostuz” diyen duayen ekonomi yazarı Güngör Uras, Osman Arolat’ın Nezih Demirkent ile Anadolu ekonomisini İstanbul’a taşıdığını belirterek, bu alanda çok değerli işlere imza attığını söyledi. Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu da, “Anadolu sanayisine katkılarından ötürü Osman Bey’e minnetarız” dedi. Kale Grubu Başkanı ve İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay, DÜNYA gazetesi, Nezih Demirkent ve Osman Arolat’ın Anadolu sanayisine önemli katkıda bulunduğunu, aynı zamanda bir iş kadını olarak kendisine vizyon kazandırdığını vurguladı. 

“Gazeteciliğin Çoban Yıldızı gençlerin örnek aldığı marka” 

Gecede söz alan İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince ise, üniversite yıllarından beri Osman Arolat’ın yazılarını takip ettiğini belirterek, “O hem Kebapçı Hamdi’nin hocasıdır, hem de bizim” ifadelerini kullandı. İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan ise marka olmanın hiç kolay olmadığını söyleyerek, “Ne mutlu ki, gençlerin örnek aldığı bir markasınız. Zorluklara karşı dimdik ayakta durmanızla herkese ders veriyorsunuz” dedi. Alarko Holding’in CEO’su Ayhan Yavrucu, usta gazeteciyi ‘Çoban Yıldızı’ diye tanımlarken, Yapı Kredi Genel Müdürü Faik Açıkalın da Osman Arolat’ın “Anadolu’yu İstanbul’a, İstanbul’u da Anadolu’ya tanıtmak gibi çift tarafl ı bir misyonu” olduğunu dile getirdi. Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Osman Arolat’ın küçüklüğünde İş Bankası kumbarasıyla ilgili anısını esprili bir dille anlatırken, usta gazeteciye gecenin anısına yeni bir İş Bankası kumbarası hediye etti. Ul- ND Başkanı Çetin Nuhoğlu, Arolat için “Cumhuriyet tarihinin bir değeri” derken, Prof. Dr. Kerem Alkin, “Osman Arolat benim için Erdoğan Alkin demektir. Benim için bir babadır” diyerek duygularını dile getirdi. 

Az sözle çok mesaj veren gazeteci 

Osman Arolat’la Tan Gazetesi yıllarından bu yana tanışık olduklarını kaydeden Gazeteci Serpil Yılmaz, anlattığı anılarla duayen ismin ‘gazeteci – girişimci’ yönüne dikkati çekerken, Prof. Çelik Kurdoğlu ise ‘az sözle çok mesaj verebilme’ yönünün altını çizdi. DÜNYA gazetesi yazarlarından Rüştü Bozkurt ise, “Osman Arolat ile sağlam omurgası olan bir arkadaşlığımız var. Birbirimize her zaman yanlışlarımızı söyleyebildik. İnanıyorum ki birbirimize öğreteceğimiz daha çok şey var” ifadelerini kullandı. Geceye katılan isimlerden Arolat’ın yeğeni Prof. Ayşe Soysal, oğlu Ali Arolat, ağabeyi Neşet Arolat, Prof. Ahmet Güner Sayar, Sümerbank Eski Genel Müdürü Ahmet Özerdim, Merkez Bankası eski Başkanı Gazi Erçel, Merkez Bankası eski Başkan Vekili Zekeriya Yıldırım, gazeteci Vahap Munyar, Turizm eski Bakanı Bahattin Yücel, DÜNYA eski Genel Yayın Yönetmeni Alp Orçun, Prof. Çelik Kurtoğlu, Prof. Kenan Mortan, gazeteci Aydın Engin, karikatürist Tan Oral ve işadamı Osman Benzeş de, Osman Arolat ile ilgili anılarını paylaşarak, Davut Ökütçü’den Ali İhsan Karacan’a, Faruk Pekin’den Umut Oran’a, Mehmet Gül’den İbrahim Betil’e pek çok seçkin ismin katıldığı geceye renk kattılar.

Demirkent: Babam, bizi birbirimize kenetleyip gitti

Gecede son sözü alan DÜNYA Yönetim Kurulu Başkanı Didem Demirkent, davetlilere teşekkür ederek, “1994’te tanıdım kendisini. Ancak 12 Şubat 2001’den beri ağabey- kardeş olduk birbirimize. Nezih Demirkent bizi birbirimize kenetleyip gitti” dedi. Konuşmasının ardından Didem Demirkent Osman Arolat’a bir teşekkür plaketi verirken, Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak da usta gazeteciye 50 yıl boyunca mesleğe katkılarından dolayı bir hediye takdim etti. Söyleşinin ardından gerçekleşen kokteylde Osman Arolat, kendisi için hazırlanan pastayı kesti. Keyifl i dakikaların yaşandığı kokteylde Osman Arolat, ayrıca meslekteki anılarını kaleme aldığı Babıâli Anılarım isimli kitabını da sevenleri için imzaladı. (Kaynak: Dünya Gazetesi, 9.11.2015)

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *