İNGEV “Mülteciler, Tüketici Pazarlarında Entegrasyon” Oturum ile Brandweek’teydi…

İngev “Mülteciler, Tüketici Pazarlarında Entegrasyon” oturumu ile 8 Kasım’da Brandweek’teydi. Mülteci meselesinin bugün geldiği aşama, geçim kaynakları ve tüketim pazarları boyutlarının konuşulduğu oturuma  Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi / Global Compact Türkiye Başkanı Mustafa Seçkin, BİM COO ve İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç ve Suriyeli Kadın Girişimci ve MoreDesign şirketi kurucu ortağı Sima Al Kanawati katıldı. Moderatörlüğünü İNGEV Başkanı Vural Çakır’ın yaptığı oturum, Brandweek festivalinin en büyük salonu  Turkish Airlines Inspiration Hall’da gerçekleştirildi.  Oturumdan bazı kilometre taşları:

Vural Çakır: “Suriye’den iç savaş dolayısı ile çıkan sermaye 80 milyar dolar. Suriyeli barındıran ülkelere göre en yüksek nüfus Türkiye’de olmasına rağmen, buradaki sermaye sadece 5 milyar dolar. Sosyal uyum anlamında da şunları eklemek isterim, çok büyük bir göç olsa da, yabancı düşmanlığına hiç bir zaman taviz vermeyelim.”

Mustafa Seçkin: “Kapsayıcı yaşamı destekliyorsak, Türkiye nüfusunun yüzde 5’i olan Suriyelileri göz ardı edemeyiz. Mültecilerle ilgili olarak, Unilever “Embark” projesi kapsamında mentor ve mentee yer değiştirmişti ve mülteci konusuna daha hakim olmak isteyen Unilever’in 13 Yönetim Kurulu Üyesine dışarıdan konusunda uzman insanlar eğitim verdiler. Mülteci Entegrasyonuna iş dünyası olarak hep birlikte sahip çıkalım.

BİM COO Galip Aykaç: “Dünya tarihinde yaşanmış en önemli göçlerden biri ile karşı karşıyayız. Bundan dolayı devletin hepsinin altından kalkması mümkün değil.  Özel sektör olarak elimizi taşın altına koymamız lazım, bundan dolayı Suriyelilerin ihtiyaçlarına yönelik çalışıyoruz. Kan ve gözyaşı bitmeli”

 

Comments are closed.