23 Nisan: 104.Yılı Kutlarken…

Bu sene, ülke olarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 104. Yılını kutladık.

Türkiye’de ve Dünya’da çocukların eğitim, sağlık ve yaşam koşullarına dair bazı önemli istatistikleri paylaşarak, bu özel günü hepimize bir kez daha hatırlatmanın önemli bir görev olduğu bilinciyle hareket ediyoruz.

  1. 2024 itibarıyla, dünya genelinde okul öncesi eğitime erişimi olmayan çocukların oranı %18. Türkiye’de ise, ilköğretim çağındaki çocukların %95’i eğitim alıyor.
  2. Dünya Sağlık Örgütüne göre, 2023 yılında dünya genelinde yaklaşık 5 milyon çocuk 5 yaş altında ve çoğu önlenebilir hastalıklardan dolayı hayatını kaybetti. Türkiye’de çocuk ölüm oranı, son 10 yılda %30 oranında azalarak umut verici bir gelişme gösterdi ama Türkiye’de halen çocuk ölümü yaşanmaya devam ediyor.
  3. UNICEF’in raporuna göre, dünyada her 6 çocuktan 1’i aşırı yoksulluk içinde yaşıyor. Türkiye’de çocuk yoksulluğu oranı ise %23 olarak saptanmış.

Bu veriler, bizlere çocukların daha iyi bir geleceğe sahip olmaları için daha da fazla çalışmamız gerektiğini gösteriyor.

Bugün, çocuklarımız için sesimizi yükseltelim ve onların hak ettikleri yaşam standartlarına kavuşmaları için adım atalım. Çocuk hakları üzerine hep birlikte daha fazla kafa yoralım!

Comments are closed.