Marmara Urban Forum 1-3 Ekim’de Online Düzenleniyor!

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından 1-2-3 Ekim 2021 tarihlerinde ikincisi online olarak düzenlenecek Marmara Urban Forum (Marmara Uluslararası Kent Forumu – MARUF21), COVID-19 salgınıyla birlikte yerleşik kentsel politikaları ve çözümleri yeniden sorgulamanın gereğiyle “Çözüm Üreten Kentler: Yeniden Düşün, Birlikte Hareket Et” başlığı etrafında şekilleniyor. Katılımın ücretsiz olduğu forum için kayıtlar başladı.

6 Temel Eksende Çözüm Üreten Kentler

COVID-19 salgını kentsel, ulusal ve küresel ölçekte bireysel ve toplumsal yaşama ilişkin konuları yeni baştan ele almanın gerekliliğini ortaya koydu. Salgın, tüm dünyada sağlık hizmetleri konusunda aksaklıklara, işsizliğe, ekonomik kayıplara, gelir eşitsizliğinde derinleşmeye, eğitim ve kültür sektöründe sıkıntılara sebep oldu. Kentten beklentilerin ve alışkanlıkların sorgulandığı bu süreç, kente dair algıları da yeniden şekillendiriyor. Kentlerde çoğunlukla hız ve hareketlilik üzerinden belirlenen öncelikler, bir anda karşı karşıya kalınan yavaşlama ve hatta durağanlık süreci ile birlikte değişiyor. Ev ve ofis kullanımları, uzaktan çalışma pratikleri, kamusal alan kullanımları, ulaşım yönetimi, gelir eşitsizliği ve kentsel sağlık imkânları gibi pek çok konu, üzerine yeniden düşünülmesi gereken temel meseleler haline geldi.

Geleceğin İnşası için 90’dan Fazla Partner MARUF21’de Buluşuyor

UN-Habitat, Metropolis, UNDP, Chicago Council on Global Affairs, Energy Cities, Columbia Global Centers | İstanbul, Avrupa Konseyi Kültürlerarası Şehirler, Ohio State University gibi uluslararası partnerlerin yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı, İNGEV, TÜBİTAK MAM, İKSV, Türkiye Belediyeler Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi gibi kamu kurumu, yerel yönetim, sivil toplum kuruluşu, üniversite, özel sektör kuruluşu ve kalkınma ajansı MARUF21’in partnerleri arasında yer alıyor.

İNGEV İki Panele Ortak Ev Sahipliği Yapıyor

Başkan Vural Çakır, etkinliğin öne çıkan konuşmacılarından biri olurken, İNGEV ayrıca Forum boyunca iki panele de ev sahipliği yapacak.

Barcelona, Kopenhag, Kolombiya, İzmir ve Karatay’dan üst düzey yerel yönetim temsilcilerinin VLR (gönüllü yerel değerlendirme) deneyimlerini paylaşmak üzere katılacağı, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (UN SDSN) ve Marmara Belediyeler Birliği işbirliğiyle gerçekleştirilecek ilk panel “Kentlerin Seyir Defteri: Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Yolculuğunun Gönüllü Yerel Değerlendirmesi” olacak. Bu panel 1 Ekim saat 17.00’de.

“Mülteci Girişimciler: Kalkınma ve Sosyal Uyum için Öncüler” başlıklı ikinci panel, girişimcilik yolculuklarını paylaşacak üç başarılı kadın mülteci girişimciyi konuk ederken, ilk kısımda İNGEV, UNDP Türkiye ve SİBA temsilcileri mülteci girişimciliği ile ilgili genel bir resim çizecekler. Bu panel ise 2 Ekim saat 14.30’da.

Katılım ücretsizdir, buradan kayıt olabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için lütfen marmaraurbanforum.org adresini ziyaret edin.