RANCHI----JHARKHAND STATE---13 August  2008----A seen of Traffic Jaam at main road of eastern Indian city of Ranchi on August 13, 2008, during two hour "Chakka Jaam" called by Amarnath Yatra Sangarsh Samiti and Vishwa Hindu Parisad for transferring forest land to a Hindu shrine trust.
Photo By--Rajesh Kumar Sen
Photo Journalist
C/o Sen Studio,
15-Purulia Road,Ranchi-834001
Jharkhand.
Mo-09304565485
Mail-jharkhandfiles@rediffmail.com,jharkhandfiles@gmail.com

Dünyanın Üçüncü Büyük Ekonomisi Hindistan, İnsani Gelişme Endeksinde 130. Sırada

1.2 milyar nüfusu ile Hindistan, dünyanın en büyük demokrasisi. Forbes dergisinin yaptığı araştırmaya göre de ABD ve Çin’den sonra en çok milyardere sahip ülke. IMF’in 6 ekim 2015 tarihinde hazırladığı “Dünya Ekonomik Görünüm Veritabanı” sonuçlarına göre de dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi ( $8.027 trilyon) Peki bu Hindistan’ı zengin kılar mı? 1947 yılına kadar yani bağımsızlık öncesi, nerede ise hiç milyarderi yok. Zaten sorulması gereken soru Hindistan’ın kalkınma tarihi ile de yakından ilişkili.

UNDP’nin her yıl hazırladığı İnsani Gelişme Endeksi, Hindistan’ı son elli senedir, birçok boyutta incelemeyi sürdürüyor. Fakat 1991 yılında 133. Sırada olan ülke 2016 yılına gelindiğinde 187 ülke arasından halen 130. Büyük nufüsü ve çok küçük bir azınlığın ekonomik büyümeden pozitif bir şekilde yararlandığı ülkede açlık sınırında yaşayan insan sayısı ise korkutucu boyutlarda. UNDP verileri de 2.8 milyar kişinin günlük 2 ABD dolarından yani 6 TL’den daha az bir paraya hayatını sürdürmeye çalıştığını gösteriyor.

Büyük kitleleri kapsayacak bir sağlık ve eğitim sisteminin geliştirilememesi ise Hindistan gibi ülkelerde, insani gelişme endeksinin yerinde saymasına sebep oluyor. Aslında, Hindistan’ın İnsani Gelişme Endeksi, bir bakıma da gezegenimizin kendi gelişme endeksi ile spontane işliyor. Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinin %35’i 5-24 yaş arası bir grubu temsil ediyor, bu nüfusta yaklaşık 430 milyon kişi. Hindistan hükümetinin 2015 yılı eğitim harcamalarına devletin bütçesinden sadece %3.4’ünü tahsis edecek olması, bu ülkede ve gezegenimizde halen insani gelişmenin ve kapsayıcı büyümenin ne kadar az anlaşıldığını teyit eder nitelikte. Sağlık harcamaları için ise bu rakam daha düşük, %1.2